דמי מזונות הכרחיים לתורם זרע


בפס"ד אמיץ ויוצא דופן פסקה כבוד השופטת עליסה מילר, כי גבר אשר נאות לבקשת ידידה לתרום לה זרע, ישלם מזונות ילדים הכרחיים בלבד. (תמ"ש 05-1241 מתוך אתר המשפט הישראלי פסקדין).

הדין במדינת ישראל קובע, כי דמי המזונות עבור הקטינים, חלים על האב בלבד. עד היום, כל טענה שהועלתה בדבר גניבת זרע, הבאת ילדים לעולם בניגוד לרצון האב וכד', נדחתה. הדין קובע מפורשות, כי האב יישא בכל מזונותיו, כאשר על האם, בתלות בהכנסתה, מוטל לשאת במחצית המזונות מדין צדקה וכך נקבע גם בפסיקה בלי קשר לאופן הבאת הילד לעולם.

במקרה נשוא פסק דין זה, האישה פנויה והגבר פנוי והם מעולם לא התגוררו ביחד. לדברי הגבר, הוא תרם זרע לאישה, בהסכמה, לבקשתה. לאישה נולדו תאומות, שהן, כבנות שש וחצי שנים היום, אשר הגישו תביעה למזונות נגד האב, על סך של כ – 8000 ₪ לחודש.

האם משתכרת שכר גבוה בסך של 10,000- 18,000 ₪ לאורך השנים. האם רכשה דירה לפני הולדת הקטינות ולאב לא היה קשר לרכישת הדירה. על כן, לא פסק כבוד ביהמ"ש שעל האב להשתתף בתשלומי המשכנתא עבור הדירה כמדור לקטינות.

בית המשפט קבע כי האב ישלם סך של 2,400 ₪ לחודש לשתי הקטינות ונימק את פסיקתו כדלקמן:

"בפסיקה נקבע כי צרכיו ההכרחיים של קטין, אשר אינם דורשים ראיות מפורטות, משהם בידיעה השיפוטית של ביהמ"ש, עומדים ע"ס של כ – 1,200 ₪ לחודש (ראה: בר"ע 1898/02 בן עמי (טרם פורסם). בעניינו אני מחייבת את הנתבע בתשלום מזונות לקטינות (כל אחת מהן) בגובה זה. "

עוד קבע כבוד ביהמ"ש לעניין זה : "חרף ההלכה הפסוקה כפי שנסקרה לעיל, מקובלת עלי טענת הנתבע לפיה יש לחלק את הנטל בין ההורים בצורה שונה, כאשר מדובר במזונות מדין צדקה. לטעמי, בנסיבות הקיצוניות של המקרה דכאן, בהן אם פנויה מחליטה להביא ילד לעולם מחוץ למסגרת הנישואין (בהזרעה מלאכותית), כאשר נוכחותו של אב בחיי הקטין אינה וודאית כלל וכלל, במיוחד כאשר כבר בתחילת ההריון האב נעלם מהתמונה, הרי מלכתחילה לוקחת על עצמה אחריות גדולה יותר. במקרה כזה, סבורני, כי חובת האב מצטמצמת למזונות ההכרחיים, והוא אינו חייב לספק רמת חיים שהאם קובעת."

אין לי ספק, שהסיטואציה בה אישה ביקשה טובה מידיד, לתרום לה זרע בהזרעה מלאכותית ולאחר מכן, הגישה נגדו תביעה למזונות, היא מעשה בלתי מוסרי. יחד עם זאת, בגבולות שמאפשר לה החוק, נתנה כבוד השופטת עליסה מילר, פסק דין ראוי, שכן, היא צמצמה ככל שמאפשר לה הדין את המזונות והעמידה את הסכום שנפסק על המזונות ההכרחיים המינימלים, כפי שנקבעו בפסיקה.

להלן לינק לדיון המלא:

עו"ד יעל גיל - גירושין - דמי מזונות הכרחיים לתורם זרע

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

הסדרי נגישות

בבניין בו ממוקם המשרד קיימים הסדרי נגישות לבעלי מוגבלויות: ישנם שירותים נגישים, המיועדים למבקרים עם מוגבלויות. כמו כן, יש מעליות נגישות בבניין והכניסות למבקרים עם מוגבלויות רחבות ומותאמות. כדי להבטיח נגישות מיטבית, נעשה שימוש בשיפוע בכניסה לבניין, המיועד לבעלי מוגבלויות וכיסאות גלגלים. כמו כן, ניתן להיכנס לבניין עם חיית שירות.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.