מזונות ילדים - הודאות והיציבות בהסכמי גירושין - פס"ד חדש


קיימת הלכה פסוקה, לפיה הסכם בין הורים הנוגע למזונות הילדים, לא מחייב את הילדים. הנימוק לכך הוא, שהורים שמתגרשים, מעייניהם לא נתונים דווקא לטובת ילדיהם, אלא לפתרון מהיר של ענייניהם והם עלולים שלא להקפיד ולעמוד על האינטרסים של ילדיהם.

על מנת לדאוג לילדים, נקבעו הלכות, על פיהן, גם לאחר חתימה ואישור של הסכם גרושין כולל, וכל עוד לא נדונו מזונות הילדים במפורש בבית המשפט, ניתן להגיש תביעה חדשה למזונות ילדים, באמצעות הילדים. תביעה כזו, אינה נחשבת לתביעה להגדלת מזונות, שהרי שם צריך להוכיח "שינוי נסיבות מהותי", אלא היא תביעה חדשה, אשר תוצאותיה הן לרוב הגדלת מזונות.

כך, שאם לדוגמה, במסגרת הסכם גרושין, האב מחליט לתת את כל הדירה לאשתו ולילדים ובתמורה הוא משלם סכום מזונות נמוך, בית המשפט לא יתחשב בויתור הרכושי שעשה ומיד לאחר אישור ההסכם, אם תוגש תביעה חדשה ע"י הילדים, רוב הסיכויים שביהמ"ש יגדיל את דמי המזונות. זוהי אחת הבעיות הגדולות ביותר, בתחום דיני המשפחה, בהתייחס לחתימה על הסכמים. כאשר בעצם, כל גבר צריך לדעת, שההסכם עליו חתם ככל שזה נוגע למזונות ילדים, עלול להיות שווה כקליפת השום.

הדברים עלו אף מע"א 404/70 עברון נ' עברון כח(1)373, ע"א 109/75 אברהם נ' אברהם כט(2) 690.

בית המשפט אינו כבול להסכם שנחתם בין ההורים והוא יבחן את צורכי הילדים במנותק מההסכם, על פי התביעה העצמאית העומדת בפניו - בע"מ 7916/03.

אלא שניתנו מספר פסקי דין, אשר למרות האמור לעיל, כן נותנים כבוד להסכמים אשר נחתמו וכך קבעה לאחרונה כבוד השופטת לוי מבית המשפט לענייני משפחה בקריות בתמ"ש 881/04 מיום 27/01/09, מתוך המאגר המשפטי נבו:

"סבורה אני כי יש מקום לבחון את ההסכם הקיים ולבדוק האם ניתן להתגבר על החלקים הבעייתיים ו/או המקפחים שבו, תוך תיקונם באופן שיעמדו בכללי הדין המצוי, וזאת, ברוח גישת חוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג-1973, סעיפים 31 ו-19, על פיה, ישנה מגמה לכבד את רצונם של הצדדים, ולהותיר את ההסכמות על כנן, ככל שהדבר ניתן. הווה אומר, גם מקום בו החוזה נגוע באי חוקיות מסיבה כלשהי, אך החוזה ניתן להפרדה בחלקים, באופן שעילת הביטול בגין אי- חוקיות נוגעת רק לאחד מחלקיו, יבוטל אותו חלק בלבד, תוך השארת יתר החלקים על כנם.

הרציונל העומד מאחורי גישה זו היא התפיסה לפיה "הסכמים יש לכבד".

מדובר בתפיסה מושרשת מתחום דיני החוזים, אשר סטייה ממנה מצריכה נימוקים. על אחת כמה וכמה, כאשר אין מחלוקת כי הצדדים להסכם היו בגירים שניהם, וצלולים בדעתם בעת חתימת ההסכם, ואף יתרה מכך- מיוצגים ע"י ב"כ.

מקובלת עלי גם טענת הנתבע, לפיה קיימת חשיבות גדולה לאין ערוך כי הסכמי גירושין, אשר נעשים פעמים רבות בעמל רב, לא יבוטלו בנקלה.

להלן לינק לדיון המלא:

גירושין - עו"ד יעל גיל - מזונות ילדים - הודאות והיציבות בהסכמי גירושין - פס"ד חדש

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

הסדרי נגישות

בבניין בו ממוקם המשרד קיימים הסדרי נגישות לבעלי מוגבלויות: ישנם שירותים נגישים, המיועדים למבקרים עם מוגבלויות. כמו כן, יש מעליות נגישות בבניין והכניסות למבקרים עם מוגבלויות רחבות ומותאמות. כדי להבטיח נגישות מיטבית, נעשה שימוש בשיפוע בכניסה לבניין, המיועד לבעלי מוגבלויות וכיסאות גלגלים. כמו כן, ניתן להיכנס לבניין עם חיית שירות.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.