חישבו היטב עם מי תקימו בית על מגרש הוריכם


הערות לסעיף 12 לחוק המקרקעין

מהן זכויותיו של אדם, אשר בונה על מגרש של אדם אחר, בהסכמה?

סעיף 12 לחוק המקרקעין קובע כי " הבעלות בקרקע חלה גם על הבנוי והנטוע עליה ..."

מסעיף זה עולה סוגיה משפטית מעניינת. מהן זכויותיו של אדם הבונה על נכסו של אחר, בהסכמה?

בתיק משפחה (תמ"ש 15531/98), נדונה תביעה רכושית של אישה כנגד בעלה.

האישה תבעה בין היתר, כי יבוצע איזון משאבים, בבית אשר בנו הצדדים ממשאביהם המשותפים, על מגרש, אשר זכויות החכירה בו ובבית אשר היה בנוי עליו, רשומות על שם אביו המנוח של הבעל.

נשאלת השאלה: אם כל הבנוי על הקרקע, והמחובר אליה חיבור שאינו ניתן להפרדה, שייך לבעל הקרקע, מה באשר לזכויותיה של האישה, בבית אשר נבנה מכספיהם המשותפים של בני הזוג?

בע"א 3071/91 התעוררה שאלה דומה. גם שם הקימו בני זוג בית, על קרקע, הרשומה ע"ש אביו של הבעל. נמצא כי האישה זכאית למחצית הזכויות, בשווי הבית שהוקם ממשאבים משותפים של בני הזוג.

גם בתיק משפחה זה, הכריע בית המשפט לענייני משפחה, כי האישה אמנם אינה זכאית לזכויות כלשהן במגרש, אך כי הנה זכאית למחצית מערכו של בית המגורים, ללא שווי הקרקע.

 

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

הסדרי נגישות

בבניין בו ממוקם המשרד קיימים הסדרי נגישות לבעלי מוגבלויות: ישנם שירותים נגישים, המיועדים למבקרים עם מוגבלויות. כמו כן, יש מעליות נגישות בבניין והכניסות למבקרים עם מוגבלויות רחבות ומותאמות. כדי להבטיח נגישות מיטבית, נעשה שימוש בשיפוע בכניסה לבניין, המיועד לבעלי מוגבלויות וכיסאות גלגלים. כמו כן, ניתן להיכנס לבניין עם חיית שירות.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.